Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Węgorzewie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - nieczynna

Wtorek-Piątek - 9:00-17:00

Sobota - 9:00-14:00

W okresie wakacji (lipiec, sierpień)

Poniedziałek-Piątek - 9:00-16:00

Kontakt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

ul. Żeromskiego 2

11-600 Węgorzewo

tel. 87 427 20 92

e-mail: mgbp@wp.pl

Nasi seniorzy już potrafią, teraz uczymy młodszych (40-55 lat)...

 

 

 

Od 2008 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie prowadzi kursy komputerowe „Internet dla senior@". Od 3 lat prowadzone są zajęcia komputerowe dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Stowarzyszeniu Edukacyjnym RAZEM. Łącznie przeszkoliliśmy już 111 osób w wieku 55+. W roku akademickim 2011/2012 na zajęcia z podstaw obsługi komputera uczęszczało 15 osób, które zdobyły umiejętności z zakresu obsługi komputera, obsługi edytora tekstu Microsoft Word, wyszukiwania w Internecie oraz obsługi poczty elektronicznej. W 2011 roku M-GBP włączyła się do ogólnoeuropejskiej kampanii „Pomyszkuj w bibliotece - Tydzień z Internetem 2011" mającej na celu zachęcenie jak największej liczby osób powyżej 50 roku życia, do korzystania z Internetu. 3.03.2011 r. odbyło się spotkanie pod hasłem „Koncert życzeń – z ryw@lizacją muzyczną w tle". Relacja ze spotkania w naszej bibliotece wraz ze zdjęciami została wysłana na konkurs zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. M-GBP została jednym z laureatów konkursu, otrzymała certyfikat oraz nagrodę specjalną.

Jak widać węgorzewska biblioteka ma spore doświadczenie w edukacji informatycznej osób w wieku 55+. Wszyscy seniorzy po zakończeniu szkoleń z powodzeniem obsługują komputer, a bibliotekarze czują z tego powodu satysfakcję i dumę. Oprócz wielu plusów, niestety są również minusy naszej działalności, otóż coraz częściej dochodzą do nas informacje o wojnach domowych o komputer między juniorami a seniorami, do których całkiem świadomie i z premedytacją przyczyniamy się, ucząc nieco starszych obsługi komputera.

           Większość dorosłych, w tym edukowani w M-GBP seniorzy, obsługują komputer w zależności od potrzeb zawodowych czy zainteresowań. Jednak nie wszyscy dorośli w wieku 55- (55 minus) zdobyli umiejętności z zakresu obsługi komputera. Często bywa tak, że najbliżsi biegle obsługujący komputer nie mają czasu, albo cierpliwości do edukowania dorosłych, instytucje nie oferują stosownych szkoleń, albo proponowane przez nie kursy są zbyt drogie, a czasami zwyczajnie nie odpowiada termin realizacji kursów.

            Widząc taką potrzebę, węgorzewska biblioteka przygotowała propozycje 3 bezpłatnych szkoleń dla osób w wieku 40-55 lat, z której łącznie skorzystało 30 osób: luty – „Podstawy obsługi edytora tekstu Microsoft Word" (10 osób), marzec - „Pierwsze kroki w Internecie" (10 osób), kwiecień - „Poczta elektroniczna" (10 osób). Zajęcia odbywały się w soboty w godzinach od 9.00 do 10.30. W trakcie szkoleń kursanci poznali podstawy obsługi edytora tekstu Microsoft Word, stali się prawdziwymi mistrzoszperaczami internetowymi oraz poznali najpopularniejszą usługę w sieci Internet, służąca do wymiany korespondencji pomiędzy jej użytkownikami – pocztę elektroniczną. Zainteresowanie naszą ofertą jest tak duże, że z pewnością w okresie jesienno-zimowym zorganizujemy kolejne szkolenia.

 

 

 

Programy

dkkwegorzewo_qr.png