Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Węgorzewie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - nieczynna

Wtorek-Piątek - 9:00-17:00

Sobota - 9:00-14:00

W okresie wakacji (lipiec, sierpień)

Poniedziałek-Piątek - 9:00-16:00

Kontakt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

ul. Żeromskiego 2

11-600 Węgorzewo

tel. 87 427 20 92

e-mail: mgbp@wp.pl

"Noc Bibliotek"


W nocy 10 maja 2013 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek". Program zawierał wiele atrakcji, które przyjęte zostały przez przybyłych gości z ogromnym entuzjazmem, co nas bardzo ucieszyło.

Pierwsi spragnieni nocnych wrażeń goście pojawili się na terenie Biblioteki już przed godziną 17:00. I część imprezy skierowana była do najmłodszych i rozpoczęła się od występów formacji tanecznych „Mini Dance" i „Miniaturka", podopiecznych Pani Grażyny Wojtkiw. Występy te wyzwoliły olbrzymie pokłady pozytywnej energii i wywołały uśmiechy wśród licznie zgromadzonej publiczności.

            Kolejnym punktem programu były przedstawienia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie, podopiecznych Pani Marty Niedziółka. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa teatralna „W kieszeni", która przedstawiła „Bajkę o śpiącej królewnie". Wystąpienie młodych aktorów okazało się strzałem w dziesiątkę o czym świadczą gromkie brawa i bóle brzucha, wywołane nieustającym śmiechem, powodowanym żartobliwymi dialogami zasypującymi publiczność prosto ze sceny. Kolejna grupa „Na chwilkę" zaprezentowała zgromadzonym sympatykom Biblioteki przedstawienie, pt. „Dziecko". Oni również wypadli znakomicie.

            Na tym nie skończyły się atrakcje przygotowane przez pracowników węgorzewskiej biblioteki. Przed dziećmi postawiono trudne zadanie. Wybrano 10 śmiałków w wieku 6-12 lat, którzy wzięli udział w turnieju „Jeden z dziesięciu". Pytania, z którymi musiały zmierzyć się dzieci wcale nie należały do łatwych. Oprócz znajomości bajek i autorów piszących bajki – uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z pytaniami z dziedziny matematyki oraz polityki naszego kraju. Walka o pierwsze miejsce była bardzo wyrównana. Wszystkim uczestnikom turnieju przyznano nagrody nie tylko za odwagę, ale przede wszystkim za posiadaną wiedzę.

            Po rozegranym turnieju przyszła pora na zabawy inspirowane twórczością Juliana Tuwima. Podczas „Pociągu do Tuwima" pracownicy biblioteki czytali wybrane wiersze tego autora. Na zakończenie wszystkie dzieci wsiadły do pociągu, który zabrał je nie do Tuwima, ale prosto na tort. Już sam widok tortu powodował, że ciekła po brodzie ślinka (i to nie tylko u dzieci). Najedzone - a niektóre nawet umorusane tortem - maluchy obiecały, że przybędą licznie na kolejną noc bibliotek.

            O godzinie 19:30 w czytelni dla dorosłych zaczęli gromadzić się dorośli, którzy wyczekiwali spotkania z Tuwimem „tylko od lat 18". Najciekawsze miało dopiero nastąpić. W końcu Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W każdym domu zapewne znajduje się książka tego autora z wierszami tj. „Lokomotywa", „Pan Hilary", „Ptasie Radio" czy „Słoń Trąbalski", a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój. Mało, kto jednak wie, że życie Tuwima wcale nie miało charakteru i barwy jego wesołych wierszy. Julian Tuwim to poeta o bardzo wyrazistej postawie wobec życia, ludzkich przywar, obyczajowości i polityki. Co najważniejsze nie bał się o tym mówić i pisać.

Miłośnicy biblioteki wzięli udział w wykładzie poświęconym autorowi, który przedstawiła Pani Anna Bolik-Kun. Poezję Tuwima czytała Pani Krystyna Stępkowska i Pani Eliza Fedusio. Obie Panie znakomicie poradziły sobie z odczytaniem wierszy. W dodatku każda z nich może pochwalić się talentem aktorskim. Najbardziej spodobał się widowni zaprezentowany wiersz „Pocałujcie mnie wszyscy w d...", który zebrał największe owacje.

            Na tym atrakcje wieczoru się nie skończyły. Zaraz po zmierzeniu się z poezją Juliana Tuwima, przyszła pora na sztukę Ireneusza Iredyńskiego „Obok", którą odtworzyły Panie Dorota Bystra i Danuta Czumaj.

            Kolejnym punktem wieczoru był występ artystyczny uczennic z Gimnazjum w Węgorzewie Magdaleny Kowalewskiej, która zaśpiewała utwory pt. „Laleczka z saskiej porcelany" oraz „Bujany Blues" i Katarzyny Junko, która wykonała utwór pt. „Powroty".

            Ostatni punkt programu to czytanie „Dzienników Shirley Valentine". To przedstawienie bardzo wyjątkowe, o kobiecie, dla kobiety, ale i nie tylko. W tytułową rolę znakomicie wcieliła się Pani Magdalena Wysocka.

            Podczas tej niezapomnianej nocy goście losowali obrazy olejne Pani Jadwigi Pirogowicz i Jolanty Bejnar, brali udział w konkursach, zdawali test z wiedzy o bibliotece, ale co najważniejsze – świetnie się bawili.

            Wszyscy, którzy nas w tę noc odwiedzili wrócili do domów bogatsi o pozytywne wrażenia. Osoby, które nie odwiedziły nas tym razem, mają okazję nadrobić zaległości już za rok.

Programy

dkkwegorzewo_qr.png