Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Węgorzewie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - nieczynna

Wtorek-Piątek - 9:00-17:00

Sobota - 9:00-14:00

W okresie wakacji (lipiec, sierpień)

Poniedziałek-Piątek - 9:00-16:00

Kontakt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

ul. Żeromskiego 2

11-600 Węgorzewo

tel. 87 427 20 92

e-mail: mgbp@wp.pl

Fredro wprowadził w dobry humor

„Narodowe Czytanie" już za nami. Dzień –07.09.2013r. – rozpoczęliśmy od przygotowań scenerii przed występami. Pogoda była wyśmienita, dlatego mogliśmy przeprowadzić akcję wspólnego czytania na Placu Grunwaldzkim, tak jak było to zaplanowane.

O godz. 9:00 w Czytelni dla dzieci odbyły się rozmaite konkursy dla najmłodszych. Dzieci wzięły udział w zabawach interaktywnych. Najbardziej spodobało się im łowienie ryb z Pawłem i Gawłem. Bibliotekarki z podziałem na role przeczytały dzieciom dwie bajki Aleksandra Fredry: „Małpa w kąpieli" oraz „Paweł i Gaweł". Najmłodsi malowali rysunki oraz czytali bajki Fredry dobrze się przy tym bawiąc.

 

            Już przed godz. 11:00 na Placu Grunwaldzkim zaczęli zbierać się - spragnieni literackich wrażeń - sympatycy naszej biblioteki. Pierwszym punktem programu było przeczytanie aktu komedii pt. „Pierwsza lepsza czyli nauka zbawienna". Publiczność zapytana o to czy zna tę sztukę, jednomyślnie odpowiedziała, że nie. Wybraliśmy tę komedię, ponieważ nie jest popularna, ale jest tak samo – a może i nawet bardziej - zabawna, co „Zemsta" czy „Śluby Panieńskie". Jej akcja rozgrywa się w ogrodzie. Plac Grunwaldzki okazał się idealnym miejscem do odczytania utworu i posłużył nam za ogród. Przybyli mieszkańcy Węgorzewa – i nie tylko - bawili się znakomicie, o czym świadczył towarzyszący im dobry humor oraz gromkie brawa, którymi obsypali osoby czytające komedię.

            Kolejnym punktem programu było czytanie wierszy Fredry przez władze miasta oraz naszych czytelników. Utwory, pomimo że różne, skupiały się wokół tematu miłości. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o występie Pani Krystyny Stępkowskiej oraz Pana Dariusza Polonisa, którzy wprost zachwycili i oczarowali widownię swoją interpretacją wierszy.            Następnie wszyscy obecni wzięli udział w zabawie „Fredro wprowadza w dobry humor". Publiczność odpowiadała na 10 pytań związanych z życiem i twórczością Fredry. Pytania - choć zabawne - nie należały do najłatwiejszych.

            Aleksander Fredro jak wszyscy doskonale wiemy jest najwybitniejszym komediopisarzem. Autor „Zemsty" jest również twórcą wielu przysłów. Publiczność, która otrzymała niedokończone przysłowia poety, musiała je dokończyć. Wszyscy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem.

            Utwory Fredry mógł przeczytać każdy, kto miał tylko na to chęć. Czytano różne fragmenty jego komedii, bajki oraz wiersze. Bawiliśmy się przy tym świetnie. Dla publiczności przygotowano specjalne losy. Szczęśliwcom wręczono książki Aleksandra Fredry. Na zakończenie dyrektor M-GBP w Węgorzewie – Pani Katarzyna Subotowicz –wszystkim osobom biorącym aktywny udział w „Narodowym Czytaniu" wręczyła   piękne podziękowania, będące wyrazem wdzięczności za współpracę a wszystkim obecnym za dobrą zabawę podziękowała wręczając czerwone jabłka. Dlaczego jabłka? Bo nasze polskie, bo czerwone, narodowe. Widzimy się za rok!

Programy

dkkwegorzewo_qr.png