Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Węgorzewie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - nieczynna

Wtorek-Piątek - 9:00-17:00

Sobota - 9:00-14:00

W okresie wakacji (lipiec, sierpień)

Poniedziałek-Piątek - 9:00-16:00

Kontakt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

ul. Żeromskiego 2

11-600 Węgorzewo

tel. 87 427 20 92

e-mail: mgbp@wp.pl

Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur". Biblioteka Publiczna w Gołdapi jest biblioteką wiodącą, której partnerami są biblioteki: z Węgorzewa, Bań Mazurskich, Buder oraz Pozezdrza. W partnerstwie wojewódzkim uczestniczą w 44 biblioteki. W projekt zaangażowały się 4 biblioteki wojewódzkie, 9 bibliotek powiatowych (lub pełniących ich funkcję) oraz 36 bibliotek gminnych i miejskich z czterech województw: małopolskiego, opolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W województwie warmińsko-mazurskim w projekcie udział bierze 19 bibliotek (wraz z filiami 44 placówki). Koordynatorem wojewódzkim jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

 

Inauguracja projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur" na Warmii i Mazurach, realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego miała miejsce 22 listopada 2013 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
Celem projektu jest wypracowanie modelu biblioteki integrującej lokalną, różnorodną (wielokulturową) społeczność oraz przygotowanie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności potrzebne przy planowaniu i realizacji działań skierowanych do tych społeczności.
Bibliotekarze zostaną przygotowani do realizacji projektu w czasie trwania cyklu szkoleń, gdzie nauczą się, jak aktywizować mniejszości i włączać je w działania na rzecz lokalnej społeczności. „Współczesne biblioteki publiczne powinny odpowiadać na potrzeby wszystkich swych użytkowników, ponieważ odwiedza je coraz więcej osób reprezentujących różne kultury, mniejszości, narodowości" – mówi Bogna Włodarczyk, krajowa koordynator projektu z ramienia Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Czas trwania projektu: maj 2013-grudzień 2014.

Projekt „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur" finansowany jest z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych. Wkład własny zapewniają Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Biblioteka Narodowa Norwegii.

http://www.biblioteki.org/pl/wielokulturowa_biblioteka

 

Programy

dkkwegorzewo_qr.png