Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem
12 lutego w M-GBP w Węgorzewie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki - projektu Instytutu Książki odbyło się spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem.
Autor podczas spotkania opowiadał o kulisach powstawania książek, począwszy od zbierania materiałów, aż po rozmowy z wydawcami. Wspomniał o początkach swojej przygody z pisarstwem. Pierwsze jego książki dotyczyły antyku, ale nie odniosły sukcesu wydawniczego.
Opowiadał o „polskim piekiełku" jakie zgotowali mu znajomi po osiągnięciu sukcesu. Sławomir Koper uważa się za historyka dnia codziennego. Opisuje ludzi władzy, pisarzy, artystów kładąc nacisk na ich życie prywatne, które jest integralną częścią biografii. W swoich pracach wykorzystuje ciekawostki znalezione w dziennikach, pamiętnikach i listach różnych osób. Jest pracoholikiem i mimo iż do pomocy w zbieraniu materiałów ma zatrudnionych ludzi, to sam najlepiej potrafi wyłuskać informacje, których inni nie potrafią dostrzec.
Sam ucieka od oceniania opisywanych osób. Tę możliwość pozostawia swoim czytelnikom. Zaznaczył, że stara się pisać lekko, językiem zrozumiałym, używając jak najmniej dat a tak naprawdę, to książki swoje adresuje do kobiet.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapytać autora o jego plany wydawnicze, warsztat pracy, ulubioną postać, podzielił się też z nimi refleksjami na temat praw rządzących rynkiem wydawniczym. Blisko dwugodzinne spotkanie, w którym uczestniczyło 28 miłośników literatury Sławomira Kopra, zakończyło się wpisaniem autografów w książkach autora, który do końca, cierpliwie starał się udzielać odpowiedzi na każde zadane pytanie. A tak naprawdę, to zakończyło się sesją fotograficzną, gdyż prawie każdy uczestnik chciał mieć z nim pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy byli osobą autora zachwyceni i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.