Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Węgorzewie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - nieczynna

Wtorek-Piątek - 9:00-17:00

Sobota - 9:00-14:00

W okresie wakacji (lipiec, sierpień)

Poniedziałek-Piątek - 9:00-16:00

Kontakt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

ul. Żeromskiego 2

11-600 Węgorzewo

tel. 87 427 20 92

e-mail: mgbp@wp.pl

Kultura Na Widoku

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć i pobrać do 11 października w ramach projektu Kultura Na Widoku. Na specjalnie przygotowanych plakatach umieszczonych w bibliotekach, szkołach, domach i centrach kultury w całej Polsce czekają propozycje z legalnych źródeł dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Kultura Na Widoku uzyskała wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności". Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni, wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2014r. W tym roku Kultura Na Widoku rozszerza swój zasięg dzięki plakatom. Do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury trafi 10 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku, które zawisną w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach, zachęcając do sięgania po kulturę z legalnych źródeł. Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Jak korzystać z legalnych źródeł?

Na plakatach umieszczone zostały okładki płyt, książek, filmów, gier i archiwaliów. Wybierając konkretną pozycję można ściągnąć ją na swój smartphone, tablet czy komputer za pomocą QR kodów (szereg znaków graficznych z zakodowaną informacją promocyjną) lub linków korzystając z prostej instrukcji umieszczonej na plakacie. Jeszcze więcej kulturalnych propozycji można znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl

Do kogo kierowany jest projekt?

Najważniejszym celem akcji jest dotarcie z legalnymi źródłami kultury do najdalszych zakątków kraju. W tym celu rozszerzony został projekt Kultura Na Widoku, by zniwelować ograniczenia terytorialne. Zaproszone do współpracy zostały lokalne instytucje kultury: biblioteki, domy kultury, szkoły, bo to te ośrodki najbardziej kojarzą się mieszkańcom miast, miasteczek i małych miejscowości z szeroko pojętym dostępem do treści kulturalnych. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza to właśnie te samorządowe instytucje stanowiły największe wsparcie dla kultury. W takich miejscach odbywają się koncerty, festiwale, prezentacje artystyczne, wystawy, spotkania z twórcami, a celem jest aktywizacja lokalnych społeczności, do mądrego i częstego korzystania z zasobów kultury, również tej cyfrowej.

Każda instytucja może dołączyć do projektu!

Dołączenie do projektu jest tak łatwe, jak ściągnięcie wybranego utworu z plakatów Kultury Na Widoku! Wystarczy napisać e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zawierający dokładny adres instytucji, na który zostaną wysłane plakaty. Cały proces jest całkowicie bezpłatny! Organizatorzy serdecznie zapraszają do współpracy oraz korzystania z legalnych źródeł kultury.

Organizatorem projektu jest Fundacja Legalna Kultura, która powstała, ponieważ Świat ma wiele twarzy. Żyjemy w cywilizacji różnorodności. Naszą intencją jest, by nie zatracić fundamentalnych dla kultury idei i wartości podstawowych, takich jak: bycie fair wobec innych, możliwość wyboru i prawo do poszanowania wszystkiego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój społeczeństwa i państwa.

Fundacja Legalna Kultura działa w obszarze propagowania świadomego uczestnictwa w kulturze. Popularyzuje korzystanie z kultury z legalnych źródeł, integruje środowiska twórców i odbiorców, kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości. Upowszechnia wiedzę na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Aktywności i zadania Fundacji wpisują się w Narodową Strategię Rozwoju Kultury na lata 2003 - 2020 zakładającą kształtowanie kapitału społecznego poprzez tworzenie więzi między kulturą, edukacją i nauką, a także zmniejszanie dysproporcji w dostępie do dóbr kultury.

Programy

dkkwegorzewo_qr.png