Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Węgorzewie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - nieczynna

Wtorek-Piątek - 9:00-17:00

Sobota - 9:00-14:00

W okresie wakacji (lipiec, sierpień)

Poniedziałek-Piątek - 9:00-16:00

Kontakt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

ul. Żeromskiego 2

11-600 Węgorzewo

tel. 87 427 20 92

e-mail: mgbp@wp.pl

„ZAPOMNIANY ŚWIAT NASZYCH PRZODKÓW”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „ZAPOMNIANY ŚWIAT NASZYCH PRZODKÓW”. Wystawa powstała dzięki współpracy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie z Muzeum Kultury Ludowej a przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych czytelników. Na ekspozycję składają się archiwalne fotografie z początku XX w., (zdjęcia portretowe, legitymacyjne, komunijne, ślubne, plenerowe oraz różnego typu dokumenty) z prywatnych archiwów czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie.
Można ją oglądać do końca roku w wypożyczalni dla dorosłych M-GBP w godzinach jej otwarcia.

 

Pomysł wystawy narodził się pod wpływem książek omawianych na spotkaniach członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.
Były to książki o emigracji, skutkach wojny i powojennej zawierusze, o naszej polskiej rzeczywistości  w czasach PRL-u, o poszukiwaniu własnej tożsamości
i swoich korzeni. Wiemy, że wśród wielu pamiątek rodzinnych, z pieczołowitością
i prawdziwym wręcz nabożeństwem przechowywane są w wielu domach stare zdjęcia i dokumenty. Posiadają one duży ładunek emocjonalny  i stanowią bezcenny materiał związany z historią miejsca zamieszkania, pracy, z historią regionu czy też kraju, a znane są tylko w gronie rodzinnym. Stanowią fotograficzny zapis losów rodzin, nieco zniszczony przez wojenną tułaczkę, co akurat tym fotografiom nadaje specjalnego znaczenia.
Oglądanie tych zdjęć jest jak czytanie powieści o przemijaniu. Wraz z czasem zmieniają się ludzie, ich otoczenie, obyczaje i nawyki. Nie zmienia się tylko fotografia. Zapisane na niej wizerunki  przodków zapraszają do rozmów o początkach rodu, czasem o burzliwych losach członków rodziny, budzą wspomnienia i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. I taką swoistą opowieścią jest nasza wystawa, która przedstawia zapis dawnego życia rodzinnego. Jest opowieścią o młodości i dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków, o tym co przeminęło.
Na przedstawionych  na ekspozycji fotografiach pokazani zostali ludzie, a wraz z nimi sportretowana kultura i sposób życia, które dziś znamy jedynie z literatury, historii
 i przekazów ustnych.  Niezwykły zapis zwykłego, bezpowrotnie minionego życia.
Stwierdziliśmy, iż warto zaprezentować  go szerszemu gronu odbiorców

Programy

dkkwegorzewo_qr.png